Így ünneplik a karácsonyt az ukrán katonák a fronton (VIDEÓ)
Karácsonyfa állítás 21. századi módra.
Kivilágított városok és falvak, díszekkel dekorált utcák és házak, betlehemek, tradicionális családi ételek – Olaszországban számos karácsonyi hagyomány és szokás érintetlen maradt az idők során.
Kivilágított városok és falvak, díszekkel dekorált utcák és házak, betlehemek, tradicionális családi ételek – Olaszországban számos karácsonyi hagyomány és szokás érintetlen maradt az idők során.
A legfontosabb szimbólum a karácsonyfa és a betlehem. A fa hagyománya germán eredetű, széles körben a 19. század végén kezdett elterjedni Olaszországban, kezdetben főleg északon, majd idővel az ország többi részén is. A feljegyzések szerint Olaszország első karácsonyfáját Savoyai Margit királyné, I. Umbertó felesége állíttatta a királyi család otthona, a Quirinale-palota – napjainkban az Olasz Köztársaság elnökének székhelye – egyik termében. A hagyomány szerint a fa feldíszítését december 8-án, a szeplőtelen fogantatás napján kezdik, ilyenkor az egész család összegyűlik, és mindenki hozza a maga karácsonyi díszét.
Az első betlehemet, amely élő betlehem volt, Assisi Szent Ferenc készítette 1223-ban a Rieti megyei Greccióban, a Palesztinában, Betlehemben tett látogatása hatására. Azóta a város lelkesen őrzi ezt a hagyományt, így minden évben újra elkészíti. A világ legrégebbről ismert, szobrokból álló betleheme Arnolfo di Cambio alkotása 1289-ből, a római Santa Maria Maggiore bazilikában található. Az évszázadok során igazi betlehemesiskolák születtek Olaszországban, ma az egyik leghíresebb a nápolyi betlehem, amelynek elkészítését meg lehet tekinteni, kézműves figuráit pedig meg is vásárolhatjuk a via San Gregorio Armenón.
Olaszország sokféle módon ünnepel, a szokások és az ünnepségek időpontja régiónként változik.
Firenzétől délre a hagyomány szerint már december 24-én este kezdődik az ünneplés:
bőséges vacsora előzi meg a várakozást, ezután következik a hagyományos éjféli mise. Olaszország északi régióiban december 25-én az ebéd a hangsúlyos. Az ajándékozás pillanata is eltér: a középső és a déli vidéken december 24-én éjjel, éjfél beköszöntével, északon pedig december 25-én reggel szokás felbontani az ajándékokat.
1949 óta december 26-a is ünnepnap, ez a nap Santo Stefano ünnepe. Szent István az első keresztény vértanú volt, aki életét adta, hogy bizonyságot tegyen Jézus Krisztusba vetett hitéről és az evangélium terjesztéséről. December 26-ához nem kapcsolódnak különleges rítusok vagy hagyományok; ezt a napot pihenéssel, a családdal töltik az emberek, vagy rég nem látott barátokkal, rokonokkal találkoznak. Kiváló alkalom, hogy a megmaradt ételeket új receptek alapján, kreatív módon újrahasznosítsák.
A 24-ei karácsonyi vacsorán a halételek dominálnak: az előételek után néhány halas fogás következik, például garnéla salsa rosával, tőkehal puliszkával, sült angolna, szardíniás tészta, majd főételként sült vagy rántott halat készítenek tészták, piték és zöldségek kíséretében. A december 25-ei ebédnél a hús kerül középpontba. Északon ilyen a vörösborban főtt marhahús, Piemontban az agnolotti, ami egy töltött tésztafajta, és népszerű a gran bollito misto, egy vegyes, szószokkal készülő főtt hús. A középső régiókban előszeretettel fogyasztják a tortellini és passatelli tésztákat szigorúan húslevesben, a sütőtökös vagy zöldfűszeres tagliatelle- és lasagnekülönlegességeket, valamint sonkákat, sajtokat. Friuliban őzet, Abruzzóban és Szicíliában sokan bárányt esznek az ünnepen.
Az asztalról nem hiányozhatnak a szezonális és szárított gyümölcsök felhasználásával készülő édességek sem.
A pandoro és a panettone kétségtelenül a legjellemzőbb desszertspecialitások, előbbi egy tipikus veronai édesség – neve, a pan de oro a velencei dialektusból származik –, 1884-ben egy már meglévő recept átdolgozásával alkotta Domenico Melegatti. Lágy textúrájú, a tojásnak köszönhetően aranyszínű, vaníliaillatú desszert, formája csillag alakú, s hagyományosan nem töltik meg, csak porcukorral meghintik. A panettone mazsolával és kandírozott gyümölccsel ízesített, kupola alakú desszert, melyet két régió, Szicília és Lombardia is magáénak vall. Előbbi szerint a Messina megyei Montalbano Eliconában már 1311-ben feljegyezték a panettone előállítását manzapanettum néven. A másik legenda szerint a desszert Milánóból származik, ahol Ludovico Sforza herceg egy alkalommal pompás ételek elkészítésével bízta meg a szakácsát, mivel sok nemest várt magához. Ám a sütemény véletlenül a sütőben maradt és megégett. Ekkor Toni, a szakács szolgálatában dolgozó konyhásfiú kevés lisztből, vajból, tojásból, némi citromhéjból és egy kis mazsolából készített egy desszertet, és az került az asztalra. Mindenki lelkes volt, és a herceg meg akarta tudni az édesség nevét, mire a szakács annyit mondott: „L’è ’l pan dal Tögn”, azaz Toni kenyere, vagyis „panettone”. A hagyomány szerint a december 25-én ebéd után elfogyasztott panettonéből egy-egy szeletet megtartanak a családok, hogy aztán február 3-án, San Biagio, vagyis Szent Balázs ünnepén kerüljön ismét az asztalra – ezzel távol tartva a szezonális betegségeket.
Népszerű ünnepi édesség még a mézből, cukorból, magvakból és fűszerekből készült torrone, amely Piemontban, Szicíliában, Abruzzóban és Lombardiában terjedt el. Az ugyancsak kedvelt struffoli pedig Nápolyból származik: a desszert édes, apró sült golyókból készül, kívül ropogós, belül lágy, és a számtalan családi recept alapján mézzel, fahéjjal, narancshéjjal vagy egyéb finomságokkal ízesítik.
Remélem, sikerült néhány érdekességet megosztanom az olvasókkal az olasz karácsonyi szokásokról. Gasztroélményekkel és ízekkel teli, békés, áldott karácsonyt kívánok mindenkinek!
Nyitókép: Shutterstock